Seznam bioplynových stanic v České republice

Getting your Trinity Audio player ready...

Bioplynové stanice (BPS) představují moderní a efektivní způsob, jak využít organický odpad k výrobě energie a zároveň snížit jeho objem a negativní dopad na životní prostředí. V České republice hrají BPS stále významnější roli v rámci obnovitelných zdrojů energie a přispívají k plnění cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů.

Vstupní suroviny pro bioplynové stanice

Provoz bioplynové stanice vyžaduje dostatečné množství organické biomasy. Vstupními surovinami mohou být například:

  • Živočišné odpady: Kejda, hnůj, močůvka.
  • Rostlinné odpady: Zbytky z plodin, sláma, seno.
  • Potravinářské odpady: Zbytky z výroby a zpracování potravin.
  • Komunální odpady: Bioodpad z domácností a zahrad.

Další výhody zpracování biomasy

Kromě výroby energie mají bioplynky další využití. Zbytky biomasy lze dále využít jako kvalitní hnojiva. Tím, že plyn z bioplynek jímáme nebo spalujeme, neuvolňuje se do ovzduší tolik metanu. Zpracováním živočišných odpadů snižujeme šíření rizikových patogenů. Tím, že dokážeme zpracovat většinu organického odpadu, snižujeme jeho hromadění na nežádoucích místech.

Bioplynové stanice v ČR

V České republice se nachází přes 550 bioplynových stanic což činní zhruba 3% podíl na výrobě elektrické energie v České republice. Do budoucna lze očekávat další podpora a výstavba dalších bioplynových stanic. Jedná se o stabilní zdroj elektrické energie a jedná se o vhodné doplnění dalších obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární elektrárny či větrné elektrárny.

Bioplynové stanice se také podílejí na výrobě tepla, jejich podíl na celkové výrobě tepla je také okolo 3%.

Biometan získaný z bioplynek má pak další potenciál pro další zpracování, může se využít jako náhražka zemního plynu či pro výrobu syntetických paliv. Paliva pak můžeme využívat k uchování energie pro zimní období v kogeneračních jednotkách, či pro výrobu paliv pro vozidla.

Seznam všech bioplynových stanic v ČR:

Seznam všech bioplynových stanic najdete pod záštitou České bioplynové asociace na jejich stránkách:

https://www.czba.cz/mapa-bioplynovych-stanic.html

V tomto seznamu je nejen soupis stanic, ale i interaktivní mapa s umístěním bioplynových stanic, jejich výkony a rokem udělení licence pro výrobu bioplynu.

Zdroje:

https://www.czba.cz/mapa-bioplynovych-stanic.html

https://mpo.gov.cz/assets/cz/energetika/statistika/obnovitelne-zdroje-energie/2023/1/Obnovitelne-zdroje-energie-2021-230125.pdf

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď