5 Největších vodních elektráren na světě

Getting your Trinity Audio player ready...

Vodní elektrárny zastávají významnou roli v při výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Státy se snaží využívat vodní toky při výrobě elektřiny, využívají se k tomu především vytvoření přehrad, které mají významný dopad na enviromentální prostředí. V budoucnu se tak dočkáme spíše menších projektů, který budou negativní dopady na životní prostředí minimalizovat. Níže si tedy ukážeme největší vodní elektrárny na světě, které dost často bývají i největší přehrad na světě.

  1. Tři soutěsky (Three Gorges Dam), Čína – má instalovaný výkon 22,5 GW.
  2. Itaipu, Brazílie a Paraguay – ý výkon 14 GW.
  3. Xiluodu, Čína – výkon 13,86 GW.
  4. Guri, Venezuela – výkon 10,2 GW.
  5. Grand Coulee, USA – výkon 6,81 GW.

Přehrada Tři soutěsky, Čína

By Source file: Le Grand PortageDerivative work: Rehman – File:Three_Gorges_Dam,_Yangtze_River,_China.jpg, CC BY 2.0,

Největší vodní elektrárna na světě je Čínská přehrada Tři soutěsky (Three Gorges Dam), která se nachází na řece Jang-c’-ťiang v Číně. Elektrárna má instalovaný výkon 22,5 GW a byla postavena v letech 1994 až 2012. Tato vodní elektrárna je také největší přehradou na světě, má délku přes 2,3 km a výšku přes 180 metrů. Čínská přehrada Tři soutěsky slouží k výrobě elektřiny a také k regulaci vodních toků na řece Jang-c’-ťiang, která je nejdelší řekou v Asii.

V roce 2021 bylo instalováno 32 generátorů elektřiny. Což dává roční výkon 103.649 TWh.

Přehrada měla významný vliv na životní prostředí v této lokalitě a jak to již bývá u takto monumentálních projektů převažují spíše vlivy negativní.

Přehrada Itaipu, Brazílie a Paraguay

Autor: Angelo Leithold – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Přehrada vystavena v roce 1975 na řece Paraná. Přehrada je na hranici dvou států Brazílie a Paraguay. Vodní elektrárna obsahuje 20 turbín každá o výkonu 700 MW, celkový výkon tedy činí 14 GW. V roce 2023 má dojít k zahájení rekonstrukce některých částí přehrady.

Přehrada Xiluodu, Čína

By 董辰兴 – Own work, CC BY-SA 4.0

Přehrada pro tuto vodní elektrárnu je postavená na horním toku řeky Jang-c’-ťiang. Nachází se na hranici provincií Jün-nan a S’-čchuan. Elektrárna se skládá z 18 kusů Francisových turbín každá o maximálním výkonu 770 MW. Celkový výkon této vodní elektrárny je tedy 13,86 GW a řadí ji tedy na 3 místo v našem žebříčku. Celá elektrárna generuje 64TWh elektrické energie ročně.

Přehrada Guri, Venezuela

By Tyraelux – Own work, CC BY-SA 3.0

Vodní elektrárna Guri, známá také jako vodní elektrárna Simóna Bolívara nebo Raula Leonida, se nachází 100 km proti proudu řeky Caroni v kaňonu Necuima v Orinoku ve Venezuele. Byla spuštěna v roce 1978, přehrada a elektrárna byla postupně zvětšována na současných 20 Francisových turbín o výkonech 130 až 770 MW. Celkový instalovaný výkon této elektrárny je 10,235 GW.

Přehrada Grand Coulee, USA

By ControlVaristor – Own work, CC BY-SA 4.0

Byla postavena mezi roky 1933 a 1942 na řece Columbii ve státě Washington. Měla sloužit k zavlažování půdy a k výrobě elektřiny. K výrobě elektřiny používá 27 Francisových turbín o celkovém výkonu 6,8 MW

Zdroje: Gihub, Mendelu, Water-technology, Itaipu.energy, Grand Coule Dam

Visited 138 times, 1 visit(s) today

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď