
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Co je to solární tracker a proč může zvýšit celkový výkon solárních elektráren?
Princip solárního trackeru
Při výstavbě solární elektrárny na „zelené louce“ musíme dobře zvážit umístění a sklon solárních panelů směrem ke slunci. Optimální sklon a nasměrování má zásadní vliv na celkový energetický výnos za den/rok. Pro maximalizaci výkonu lze přidat zařízení, které naklápí solární panely směrem ke slunci. Takovému zařízení se říká solární tracker.
Solární tracker je tedy zařízení, které na základně pozice slunce dokáže optimálně naklonit solární panely tak, aby výkon panelů byl v danou chvíli co nejvyšší. Pro naklánění panelů můžou existovat dva typy solárního trackeru jednoosý a dvouosý.
Naklánění panelů probíhá pomocí elektromotorů, které pohybují s celou kovou konstrukcí a tím i panely na ní připevněné. Sledování pohybu panelů je řízeno programem, který přesně určí polohu panelů vůči slunci.
Typy solárních trackerů
Solární trackery můžeme rozdělit na dvě základní skupiny podle způsobu naklánění na jednoosé a dvouosé. To znamená jestli panely nakláníme jen jedním směrem nebo dochází k úplnému naklánění podle pohybu slunce.

Jednoosý tracker
Naklánění probíhá jen v jedné ose a nemůžeme tedy přesně sledovat pohyb slunce a eliminovat menší výkon panelů například v zimním období. U tohoto typu naklánění může být řízení naklánění panelů nastaveno fixně podle času s případnou korekcí pro roční období. Pro tento typ naklánění je vhodné umístění například východ západ pro lepší výkon v období, kdy je typická větší poptávka po elektřině.
Tento tracker, může být vhodný jako doplněk k již funkční solární elektrárně, která má sklon panelů většinou jižním směrem.
Dvouosý tracker
U dvouosého trackeru je pohybu konsturkce s panely již ve dvou osách a tím můžeme přesně sledovat pohyb slunce po obloze. Dokážeme tedy během celého dne maximalizovat výkon solární elektrárny. V tomto případě je již řízení složitější a a každá jednotlivá konstrukce s elektromotory a panely může sledovat slunce samostatně.
Výkon se solárním trackerem

Při použití solárního trackeru můžeme dosáhnout až o 20% vyšší celkový energetický zisk. Můžou být vhodný doplněk k již stávajícím solárním elektrárnám nebo jak samostatně stojící konstrukce v městském prostředí. Pomocí naklánění panelů, můžeme dosáhnout vyšší výkon především v ranních a odpoledních hodinách, kdy jižně orientované panely nemají takový výkon. Dobře je to vidět na grafu výše. Kdy panely s trackerem mají vyšší výkon ráno a večer.
Vždy je nutné dobře spočítat návratnosti investice, protože náklady na solární trackery, mohou být vyšší než-li samotná instalace solárních panelů. V dnešní době se více využívá umístění statických panelů ve více směrech, protože to bývá levnější řešení.
Kdy je vhodné použít solární trackery
Solární trackery mohou být zajímavou alternativou v zástavbách nebo jako architektonické prvky měst a obcí, mohou poskytovat přirozený stín a tím ochlazovat města a získávat energii. Jedním takový příkladem je například Smartflower, tento solární tracker je nejen designová záležitost vhodná do měst, ale i dobrý příklad, že solární panely nemusí být vždy nevzhledné obdélníky.
Nevýhodou dvouosých trackerů, může být náchylnost na stabilitu celé kontrukce, při vyšším větru tak může docházet k vysoké zátěži na jednotlivé části a je tedy nutné s tím počítat.
Smartflower dvouosý solární tracker:
Sources:
https://www.researchgate.net/figure/Fixed-and-Tracking-solar-power-energy_fig7_238735284
https://solarity.eu/cs/blog/poskytovatel-solarnich-trackeru-sat-control/
Přidejte odpověď
You must be logged in to post a comment.