How to find out the spot price of electricity?

Getting your Trinity Audio player ready...

Nejprve se podíváme na to co to vlastně spotová cena elektřiny je, kde najdeme aktuální hodnoty a k čemu nám to je vlastně dobré.

Co je to spotová cena elektřiny?

Spotová cena elektřiny je aktuální cena elektřiny, za kterou lze elektřinu nakoupit/prodat na burze. Spotová cena se počítá pro každou hodinu dne. Ceny takové elektřiny se uvádějí v Eurech za jednu MWh (Mega Watt hodinu).

Kde najít spotovou cenu elektřiny?

Na výběr máme z několika možností nejpřesnější údaje pochází přímo od operátora trhu s elektřinou OTE. Denní graf můžete najít na tomto odkaze https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh.

Další graf spotových cen můžete najít tady: https://www.spotmarketindex.cz/

Existují i další místa, kde se dají najít spotové ceny, často to bývají mobilní aplikace, namátkou jsme vybrali nějaké z nich.

Mobilní aplikace:

Pokud víte o dalších místech, kde sledujete spotové ceny dejte nám prosím vědět do komentářů.

Jak nakupovat spotovou elektřinu?

Od 1.1.2023 nelze nakupovat spotové ceny pro běžné domácnosti, bylo to zapřičiněno především energetickou krizí způsobenou válkou na Ukrajině a následným krachem některých energetických společností. Pro vstup na spotový trh musíte mí nainstalovaný průběhový elektroměr, měření typ B s vyhodnocováním po jedné čtvrthodině. Pak by již neměl být problém se domluvit distributorem elektřiny na podmínkách.

Průběhové elektroměry mývají nainstalováni majitelé fotovoltaických elektráren, kteří prodávají přebytky do distribuční sítě, mohou tak prodávat za spotové ceny elektřinu s určitým poplatkem za distribuci elektřiny.

Další variantou jak nakupovat elektřinu je například distributor bezdodavatele.cz, kde vám nabídnou měsíční fixaci ceny elektrické energie.

Je výhodné nakupovat za spotové ceny?

Ano, když zrovna není energetická krize :). Ceny elektřiny na spotovém trhu bývají z pravidla výrazně levnější nežli od klasického distributora. V době energetické krize se však ceny vyšplhaly velmi vysoko a mnoho lidí to mohlo odradit od nakupování za spotové ceny a některé firmy za to zaplatili svým zánikem. V průměru však stále vychází ceny lépe než-li u pevných tarifů. Všechno špatné je pro něco dobré a do budoucna již víme jak se zachovat pří velkém výkyvu ceny a distribuční společnosti upravili svoje tarify na krátkodobější fixaci.

Do budoucna lze očekávat vznik nového segmentu podnikání, kdy budou vznikat akumulační stanice a budou vykupovat v období levné elektřiny a prodávat naopak v čase, kdy elektřina bude nejdražší.

Zdroje: bezdodavatele.cz, cezdistribuce.cz, ote-cr.cz, elektrina.cz

Visited 2,423 times, 1 visit(s) today

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď