Kolik vyrobí elektřiny solární panely v zimě?

Getting your Trinity Audio player ready...

Jak je to s výrobou elektřiny ze solárních panelů v zimních měsících? Největší efektivita fotovoltaických panelů je pokud jsou kompletně osvíceny slunečním zářením pod správným úhlem. Vliv na výkon panelů má také okolní teplota. V našem zeměpisném pásmu bývají zimy zamračené, případně ve vyšších polohách i s nějakým množstvím sněhové pokrývky. V následujícím článku se pokusíme odpovědět na nějaké důležité otázky, jak je to tedy s výrobou v zimním období a co můžeme udělat pro co nejefektivnější výrobu elektřiny.

Jak fungují solární panely v zimě?

Solárním panelům nevadí zima, spíše naopak, pokud by byl ideální sklon panelů vůči slunci, výroba elektřiny by byla nejefektivnější, panel by se zvládal dobře chladit a výkon by dosahoval maximálních hodnot. Účinnost panelu se pod 25 °C zvyšuje až o 0,5 % na stupeň.

Snížení výkonu však ovlivňuje více faktorů, jako jsou oblačnost, sníh, mlhy (vzdušná vlhkost) a především jak jsme již psali výše, sklon panelu ke slunci.

Nevýhody zimního počasí pro solární panely

Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit účinnost solárních panelů v zimě:

Kratší dny

Když slunce vychází později a zapadá dříve, je menší časový úsek ve kterém solární elektrárna může získat nějaký výkon. Tím se snižuje celkový výkon elektrárny.

Slunce je níže nad obzorem

Slunce během zimních měsíců nevychází tak vysoko, což znamená, že jeho světlo musí projít větší částí atmosféry, než se dostane k vašim solárním panelům. Solární panely nemají ideální sklon k nízkému slunci. Tím vším se snižuje množství energie dopadající na panely a tedy i nižší výkon panelů.

Oblačnost

Zatažená obloha je během zimy častější a může trvat i několik dní. Při vysoké oblačnosti nedopadá tolik světla na panely a snižuje to výkon celé soustavy. Ale i v takovém případě solární elektrárna generuje elektřinu.  

Sněhová pokrývka

Pokud na vaše panely napadá sníh, může to snížit značně výkon panelů.

Kolik energie vyrobí solární panely v zimě?

V zimě se může snížit množství energie, kterou solární panel vyprodukuje, až o 80 %.

graf vyrobené elektřiny ze solárních panelů v různých ročních obdobích

Na obrázku výše vidíte průměrnou hodinovou výrobu elektřiny v kWh na jeden kilowatt-peak instalovaného výkonu panelu. Žlutě je znázorněna křivka v létě a modře v zimě.

Zatímco jeden 400wattový solární panel by mohl produkovat přibližně 2,4 kWh energie v nejslunečnější letní den, v nejtemnější zimní den by mohl vyrobit pouze 0,4 kWh. Hlavní příčinou je kratší doba ideálního osvitu panelu a sklon ke slunci.

Denní energetický výkon solárního panelu můžete odhadnout pomocí tohoto vzorce:

Denní výkon (watthodiny) = výkon panelu (watty) × doba po kterou bude panel dodávat maximální výkon (hodiny)  

Takže v zimě by vám 400wattový panel poskytl přibližně:

400 wattů × 1 hodina = 400 watthodin (0,4 kWh)

To jsou samozřejmě jen hrubé odhady. Skutečný výsledek ovlivní povětrnostní podmínky, úhel a směr vašich panelů a další faktory.

Dobrou zprávou je, že i v těch nejkratších a nejoblačnějších dnech solární panely stále vyrábějí elektřinu. A zatímco jeden panel může produkovat pouhých 400 wattů za den, váš domov může mít 12 solárních panelů. V takovém případě budou stále vyrábět kolem 4,8 kWh za den.

Maximalizace účinnosti solárních panelů v zimě

V zimě jsou kladeny nemalé prostředky především na vytápění budov. Proto budete chtít vytěžit ze solární elektrárny maximum. Ale jak toho dosáhnout?

Zde je několik tipů, jak maximalizovat účinnost vašich solárních panelů v zimě:

Udržujte je čisté

Sníh a kusy ledu mohou blokovat sluneční světlo, takže udržujte panely čisté, abyste dosáhli maximálního výkonu. Sníh na panelech nezůstává dlouho, při dostatečném sklonu panelů se sníh z fotovoltaiky samovolně sesune. Osvitem panelů se panely trochu ohřejí a sníh se tak samovolně sesune. Pokud tomu tak není, můžete mu trochu pomoci. To znamená mechanicky odstranit sníh z panelů. Pokud máte vertikální sklon panelů sníh na nich téměř nezůstává.

Upravte sklon ke slunci

Slunce je v zimě níže na obloze, takže nastavením sklonu panelů můžete zachytit více světla. Znamená to více naklonit panely proti slunci. Pro zimní období je možné umístit panely například na fasádu apod., zachytávají pak více záření při nízké pozici slunce. Zajímavou variantou je umístění panelů vertikálně například jako plot nebo zástěnu. Umožní vám to využívat více východní a západní slunce a prodloužíte tím dobu osvitu panelu.

Monitorování a údržba

Pravidelná kontrola výkonu vám může odhalit nevhodné zastínění, nebo pokrytí některých panelů sněhem. Sledujte výkon jednotlivých stringů, jestli nedochází k anomáliím.

Odstraňte překážky

Panely musí být co nejméně stíněny okolím, dejte si pozor jestli nemáte v cestě slunečného záření překážky (stromy, stožáry, antény apod.)

Do vašeho solárního systému přidejte baterii

Další rada pro maximální využití fotovoltaické elektrárny je instalace baterií, která vám umožní lépe využívat výkon a vytvoří zásobu ve slunečných dnech. Tu pak následně můžete čerpat ve dnech, kdy je více zamračeno a nejsou tak ideální podmínky pro výrobu elektřiny.

Takže ano solární elektrárna funguje i v zimě i když s největší pravděpodobností nepokryje vaše energetické nároky přes celou zimu, ale správné umístění panelů a celkový výkon solární elektrárny tomu může značně přispět. Dobrým řešením je připojení jednoho stringu jen pro zimní měsíce s dostatečným sklonem k zimnímu slunci. Na těchto panelech se nebude držet sníh a budou mít ideální sklon vůči nízko vycházejícímu slunci. Značně také pomůže přidat do solárního systému baterie, či správně nadimenzovat jejich velikost. Baterie však bývají nejdražší položka z celé solární elektrárny, takže jestli vás zajímá návratnost investice, vypočítejte si jestli se vám to vyplatí.

Zdroje: Profilesolar, Snugg

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď