Obnovitelné zdroje v České republice za rok 2024

Getting your Trinity Audio player ready...

V České republice vyprodukovaly v loňském roce 9,3 gigawatthodin (GWh) elektřiny. To představuje meziroční nárůst o 11,5 procenta. Největší podíl na této produkci měly fotovoltaické elektrárny.

I přes tento nárůst však odborníci z oboru upozorňují na pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku. Solární energie zaznamenala výraznější růst, zatímco ostatní zdroje spíše stagnují. Podle informací Komory OZE tvoří obnovitelné zdroje energie přibližně 16,5 procenta celkové spotřeby elektřiny v zemi. Stát má ambici zvýšit tento podíl do roku 2030 až na 30 procent.

Hlavním tahounem rozvoje obnovitelné energetiky v Česku jsou v současnosti nové fotovoltaické instalace. Solární elektrárny vyrobily v loňském roce téměř 3,6 GWh elektřiny, což představuje meziroční nárůst o 24 procent. Většina nových fotovoltaických instalací slouží k pokrytí vlastní nebo lokální spotřeby a jsou obvykle umístěny na střechách budov.

Kromě solárních elektráren zaznamenaly nárůst produkce také vodní zdroje, a to díky vyššímu objemu srážek. Vodní elektrárny dodaly do sítě přes 2,65 GWh elektřiny, což je meziročně o 12,4 procenta více. Produkce větrných elektráren se zvýšila přibližně o půl procenta na 705 MWh. Naopak bioplynové stanice zaznamenaly meziroční pokles produkce o 1,4 procenta na 2,38 GWh.

Podle Komory OZE je situace ve větrné, vodní a bioplynové energetice znepokojivá. Bioplyn by mohl nahradit značnou část dováženého zemního plynu a dodávat elektřinu v době, kdy slunce nesvítí nebo nefouká. V České republice existuje potenciál pro výstavbu stovek nových vodních elektráren a více než tisícovky větrných elektráren. Pokud by se tento potenciál využil, větrné elektrárny by mohly pokrýt téměř třetinu roční spotřeby elektřiny v zemi.

Stát plánuje, že obnovitelné zdroje energie budou v budoucnu doplňovat jaderné zdroje v českém energetickém mixu. Vláda schválila klimaticko-energetický plán, který počítá s nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě na více než 30 procent do roku 2030.

Source: ČTK

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď