Víte co je to gravitační baterie?

Getting your Trinity Audio player ready...

Gravitační baterie využívají k uchování energie gravitační sílu Země. Gravitační baterie může být například přečerpávací elektrárna, kde se voda přečerpává mezi dvěma nádržemi s různou nadmořskou výškou. Když je dostatek energie voda se čerpadly přečerpá do nádrže, která je výše a naopak v době potřeby se vypouští horní vodní nádrž přes turbíny, které vyrobí elektřinu.

Další způsob je zvedání těžkých nákladů například betonových bloků jeřáby do výšky a v případě výroby elektřiny se betonové bloky spouští z výšky a elektromotory vyrábí elektřinu. Tento princip se může použít i u výtahů v podzemí nebo ve výškových budovách.

Účinnost gravitační baterie se pohybuje mezi 80%-90%. Využití najdou hlavně k uchování energie z obnovitelných zdrojů.

V České republice se chystá výstavba gravitační baterie v bývalém dole Staříč. Její kapacita má mít 2 MWh v pozdějších fázích mají být přidána další závaží pro celkovou kapacitu až 25MWh. Tuto gravitační baterii má vystavět britský startup Gravitricity. Podle vyjádření v českých médiích se stavba má realizovat v bývalém dole Darkov (zdroj: seznam zprávy).

Exkurze v dole Paskov (Staříč II)

Ve skotském Edinburgu je testovací gravitační baterie ve formě jeřábu o výkonu 250 kW a používá 50t bloky.

Další projekt gravitační baterie s názvem EVx se staví v Číně, který by měl obsahovat 100MWh uchované energie. Baterie je umístěna nedaleko větrné farmy, která bude baterii zásobovat elektřinou v dobách přebytku elektrické energie z větrných zdrojů. Spuštění tohoto projektu je plánováno na druhý kvartál letošního roku.

Další projekt by se měl letos začít stavět v Nevadě o celkové kapacitě 440 MWh.

Všechny výše uvedené gravitační baterie staví společnost Energy Vault.

Zdroje: Gravitricity, Energy Vault

Visited 137 times, 1 visit(s) today

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď