10 rad jak ušetřit za energie

Getting your Trinity Audio player ready...

Toto téma může být rozsáhlé a velmi souvisí s tématem obnovitelných zdrojů, protože pokud chceme, aby obnovitelné zdroje byly schopny pokrýt naši spotřebu, musíme uvažovat i nad tím jak omezit naše energetické nároky. Čím méně budeme energie potřebovat, tím jednodušší bude jí vytvořit pomocí obnovitelných zdrojů.

1. Zateplení bytu nebo domu

Zateplení bytu nebo domu: Zateplení stěn, stropů a podlah může snížit únik tepla a tím i spotřebu energie na vytápění. Pokud vlastníte nemovitost, vyplatí se tato investice z dlouhodobého hlediska vždy. Proto zateplení řešte až na prvním místě. Nevýhodou je, že to většinou znamená i nějaké stavební úpravy. Pomoci trochu můžou i koberce na podlahu či stěny. Při zateplování si vždy dejte pozor na vlhkost zdiva, aby nedocházelo k šíření plísní. Vytápění či ohřev vody spotřebovávají největší podíl energií v domácnostech a proto tady lze nejvíce ušetřit. Pokud již máte zatepleno a hledáte levnější možnosti vytápění uvažujte nad tepelným čerpadlem s kombinací s podlahovým vytápěním…

2. Výměna oken

Výměna starých nekvalitních oken za nová energeticky úsporná okna může také snížit únik tepla a tím i spotřebu energie. Někdy stačí okna správně seřídit či vyměnit těsnění. Pokud okny táhne zkuste těsnění vyměnit a v případě plastových oken okna seřídit. Víte že na většině plastových oknech je zimní a letní režim?

3. Používání úsporných žárovek

Používání úsporných žárovek místo tradičních žárovek může snížit spotřebu elektřiny až o 80%. Výměna většiny žárovek na za LED by měla být dnes již samozřejmost. Na trhu je k dostání mnoho LED žárovek s různou teplotou světla, vyberte si radši teplejší barvu to znamená hodnoty do 3000 K (je to vždy uvedeno na krabičce). Teplé světlo imituje přirozené sluneční světlo a navozuje příjemnou atmosféru, studenější odstíny nad 3000 K využijete spíš při práci na osvětlení pracovních ploch.

4. Vypínání spotřebičů

Vypínání elektrických spotřebičů, které nejsou využívány, jako jsou například počítače, televize, nabíječky apod., může také snížit spotřebu energie. Pro vypínání můžete využít zásuvky a prodlužovačky s vypínačem.

5. Využijte denní světlo

Využívání přirozeného denního světla místo umělého osvětlení může snížit spotřebu elektřiny. Nemusíte mít stále zataženo, využijte denního svícení pro osvětlení pracovních prostor, když je dostatek světla nemusíte k tomu ještě svítit umělým osvětlením. Pro osvětlení chodem a schodišť můžete využít malé led pásky a světla, které se spustí jen při průchodu.

6. Pravidelná údržba topení

Pravidelná údržba topení může zlepšit jeho výkon a tím snížit spotřebu energie. Jedná se především o odvzdušnění topení, či výměna radiátorů, výměna za novější typy či využití úsporných hlavic, se kterými můžete teplotu snadněji regulovat. Stejně tak pokud snížíte teplotu v místnosti o několik stupňů, můžete ušetřit i více 30% za vytápění.

7. Používejte energeticky úsporné spotřebiče

Používání spotřebičů s energetickým štítkem A+++ může snížit spotřebu energie o více než polovinu oproti starším spotřebičům. Týká se to především lednic a praček, sporáků. Podívejte se po novějších modelech, u sporáků po indukčních plotýnkách.

8. Používejte obnovitelné zdroje energie

Využívání solárních panelů, větrných turbín apod. může snížit závislost na tradičních zdrojích energie a tím i náklady na energie. O tom je celý tento web tak se třeba něčím inspirujete…

9. Používejte úsporné vodovodní baterie

Využijte úsporné vodovodní baterie a sprchové hlavice, můžete ušetřit i více jak polovinu spotřeby vody. Stejně tak využijte splachování, které využívá dva režimy možnosti splachování (málo vody/více vody). Také si kontrolujte průběžně spotřebu, jestli někde nedochází k nějakému protékání. Může se tak například stát u protékajícího bezpečnostního ventilu.

10. Snižte teplotu při ohřevu vody

Pro mytí a sprchování stačí mít nastaven ohřev na cca 50-60°C. Při nižších teplotách může docházet k množení bakterií a usazování vodního kamene. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, případně si pořiďte myčku, pomůže vám to ušetřit za vodu. Perte na nižší stupně, ohřev vody v pračce a myčce je energeticky náročný a snížením teploty snížíte odběr těchto spotřebičů.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď