Historie vodních elektráren v České republice #1

Vodní elektrárna Nymburk
Getting your Trinity Audio player ready...

V tomto miniseriálu se budeme věnovat vodním elektrárnám v České republice. A popíšeme si základní parametry jako jsou výkon, kdy byla elektrárna postavena nebo třeba i jméno architekta, který nevrhnul často zajímavé stavby.

První vodní elektrárna v na území České republiky byla vystavena v roce 1887 v Jindřichově Hradci, která napájela veřejné osvětlení na náměstí. V roce 1921 byla tato elektrárna doplněna o další turbínu. Vodní elektrárna slouží dodnes. Od té doby vzniklo mnoho malých i větších vodních elektráren a níže si představíme některé z nich.

Vodní elektrárna Nymburk

Vodní elektrárna Nymburk byla postavena v roce 1924. Stavby navrhl architekt František Roith, technické řešení pak navrhli Ing. Josef Bartovský a projektant vodních staveb Ing. Emil Zimmler. Vodní elektrárna je stále v provozu, aktuální uspořádání turbín je 4x Francisova turbína a 1x Kaplanova turbína.

  • Celkový výkon: 1,33 MW
  • Výstavba: 1924
  • Roční výroba: 9,3 GWh
Vodní elektrárna Nymburk

Vodní elektrárna Hučák – Hradec Králové

  • Celkový výkon: 710 KW
  • Výstavba: 1912

Malá vodní elektrárna Hučák se nachází na řece Labi v Hradci Králové. Výstavba započala v roce 1909 podle návrhu architekta Františka Sandera. V elektrárně jsou nainstalovány 3 Francisovy turbíny každá o výkonu 270 KW. Turbíny jsou konstruovány pro spád 3,5 m, průtok 10 m³/s s otáčky 125 ot./min.

Vodní elektrárna Hučák – Hradec Králové

Vodní elektrárna Poděbrady

  • Celkový výkon: 1 MW
  • Výstavba: 1923

Stavbu navrhl architekt Antonín Engel. Výrobu elektřiny zajišťují 4x Francisovy turbíny a celkovém výkonu 1 MW. V roce 2017 byla stavba vyhlášena národní technickou památkou.

Vodní elektrárna Poděbrady

Zdroj: wiki, spvez

Galerie fotek:

Visited 81 times, 1 visit(s) today

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď